Zabieg operacyjny – jak się przygotować?
- Zabiegi operacyjne w naszej przychodni odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych. Przygotuj się, że będziemy prosili o dostarczenie zwierzaka między 8 – 9 rano.
- Psy i koty przed zabiegiem muszą przejść bezwzględną głodówkę. Za wymagany standard traktujemy 12 godzin bez jedzenia, na godzinę przed zabiegiem prosimy również o zabranie miski z wodą. Jeśli masz więcej niż jednego zwierzaka w domu, najlepiej przegłodzić wszystkie, żeby wykluczyć możliwość podjadania z cudzych misek. W przypadku kotów wychodzących na dwór zalecamy, aby zamknąć je w domu przez całą noc poprzedzającą znieczulenie.
Jest to bardzo ważne, aby nie doszło do powikłań podczas zabiegu! Pamiętaj, bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu – jeżeli nie masz pewności, że zwierzak jest na czczo – daj nam znać i przełóż zabieg na inny dzień.
- Jeśli Twój zwierzak przyjmuje leki w godzinach porannych – przed zabiegiem skontaktuj się z przychodnią i zapytaj, które tabletki podać.
- Zajęczaki i gryzonie głodówka nie obowiązuje. Włóż do transporterka jego ulubione siano i zioła, żeby mógł coś zjeść po wybudzeniu z narkozy.
- Zastanów się czy Twój zwierzak nie miał ostatnio żadnych niepokojących objawów: wymiotów, biegunki, gorszego samopoczucia, kaszlu, wycieku z nosa lub oczu, zmian skórnych. Będziemy o to pytać przy odbiorze pacjenta na zabieg. Ważne informacje to również te dotyczące ostatniej cieczki i rui u samic.
- Akcesoria:
– kot powinien być dostarczony w transporterze;
– psy prosimy wyposażyć w obrożę i smycz (w przypadku psów reagujących nerwowo w sytuacjach stresowych, dobrze jest mieć również kaganiec);
– opcjonalnie możesz zabrać ze sobą kocyk/poduszkę/ręcznik – rzecz, która będzie miała na sobie zapach domu i pomoże ograniczyć niepokój zwierzaka w nowej sytuacji;
– jeśli masz własny kołnierz elżbietański lub ubranko pooperacyjne zabierz je ze sobą. Dysponujemy szerokim asortymentem zabezpieczeń ran pozabiegowych i naturalnie Twój zwierzak zostanie stosowanie „ubrany”, ale nie jest to wliczone w koszt operacji.
- Badania dodatkowe – RTG/USG/badania krwi/inne
Jeśli zostały zalecone przez lekarza kierującego zwierzaka na operację, lepiej jest je zrobić kilka dni przed wyznaczoną datą znieczulenia. Część badań możemy wykonać w dniu zabiegu, podczas pobytu Twojego zwierzęcia w części szpitalnej przychodni. Problem pojawia się, gdy wynik któregoś z badań nie pozwoli na zastosowanie narkozy, wówczas przedłużony pobyt pacjenta w przychodni może okazać się niepotrzebny.
- Czy badania dodatkowe zawsze są konieczne?
Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, dlatego trudno jest o konkretne reguły w tym zakresie. W przypadku zabiegów profilaktycznych, zwierząt młodych, które nie mają żadnych objawów chorobowych, zwykle nie wymagamy ich wykonywania. Badania dodatkowe nie są wliczone w koszt zabiegu. Z drugiej strony zawsze mamy świadomość, że istnieje wiele chorób dziedziczonych genetycznie/wrodzonych, które nie dają widocznych objawów przez długi czas. Dlatego, aby ograniczyć ryzyko związane z narkozą do minimum, zawsze polecamy wykonanie podstawowego badania krwi przed każdym znieczuleniem.
- Odbiór pacjenta po zabiegu zawsze odbywa się tego samego dnia. Rano nie jesteśmy w stanie określić ile dokładnie czasu będziemy potrzebować na przeprowadzenie operacji i wybudzenie zwierzaka z narkozy. Czekamy aż ten odzyska przytomność i będzie gotowy do wyjścia z przychodni o własnych siłach. Kiedy upewnimy się, że wszystko jest w porządku i powoli można przygotowywać go do opuszczenia szpitala, dzwonimy do Ciebie i umawiamy się na konkretną godzinę odbioru. Jeśli pies lub kot jest bardzo nerwowy i źle znosi tego rodzaju sytuacje, dobrze byłoby gdybyś mógł odebrać go bezpośrednio po naszym telefonie.
- Punkt ostatni i chyba jeden z ważniejszych – nie denerwuj się! Oddajesz zwierzaka w dobre ręce. Cały personel przychodni dokłada wszelkich starań, żeby jego pobyt u nas był jak najmniej stresujący, a sam zabieg przebiegł pomyślnie, bez zbędnych komplikacji. Zwierzęta wyczuwają emocje właścicieli i denerwują się jeszcze bardziej widząc niepokój na Twojej twarzy.